Savio House PL -“Gość miesiąca” w oratorium młodzieżowym (+foto)

W piątek 11 stycznia o godz. 19.00 kolejnym gościem w ORATORIUM MŁODZIEŻOWYM RAM13+ w Pychowicach – po grudniowej wizycie mistrzyni świata Oli Stach – byli młodzi wolontariusze z „Savio House”.

CO TO JEST „SAVIO HOUSE” czyli „Pragniemy dać z siebie jak najwięcej…”
Ks. Bosko chciał, by młodzież ewangelizowała młodzież. Nic nie dociera do młodych ludzi tak jak świadectwo ich rówieśników. Na Łosiówce w Krakowie, przy seminarium salezjańskim przy ul. Tynieckiej 39, powstało w tamtym roku Valdocco (miejsce urodzenia św. Jana Bosco) w Polsce pod nazwą „Savio House Poland” (Dom św. Dominika Savio), gdzie salezjanie i młodzież żyjąc razem i pracując zaczęli ewangelizować swoich kolegów. Ten dom jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszych czasów w dotarciu do serc młodych, którzy mają poczucie, że wiara czy Kościół nie mają żadnego znaczenia. Współpracują z innymi katolickimi stowarzyszeniami i ruchami z Polski i ze świata, nawiązując również współpracę z pozostałymi chrześcijanami zgodnie z zasadami dialogu ekumenicznego Kościoła katolickiego.

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO czyli POMYSŁ NA START!
Wszystko zaczęło się od młodzieży, która mając mnóstwo możliwości czuje się osamotniona w wielkim świecie mediów społecznościowych. W roku 2018, w którym odbył się Synod Biskupów „Młodzi, wiara i rozeznanie powołania”, salezjanie chcieli odpowiedzieć na potrzeby młodych ludzi w nowy sposób. Dlatego powstała nowa propozycja spotkania dla młodych z drugim, młodym człowiekiem. Stworzyli oni ośrodek rekolekcyjny, który jest domem każdego młodego człowieka.
Jedną z inspiracji był pobyt w macierzystym ośrodku Savio House w Anglii (Bollington). Tam zobaczyli młodzież, która poświęcając rok życia na wolontariat dorasta, rozwija się i jest po prostu szczęśliwa. Dzięki Bogu – dosłownie – pojawiła się ekipa pięciu wspaniałych, która chce podjąć wyzwanie. Ich działania mają obudzić siłę, piękno oraz kreatywność młodych osób, pokazać bogactwo wiary i zaprosić do żywej relacji z Chrystusem.

JAKIE MAJĄ CELE i JAK JE CHCĄ REALIZOWAĆ?
Cel jest poczwórny. Głosić Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie czyli ewangelizować drugiego człowieka oferując innym dar, który sami otrzymali za darmo. Podejmować pracę, która pozwala im na zdobycie nowych umiejętności potrzebnych do wkroczenia w dorosłe życie. Towarzyszyć młodym rówieśnikom we współczesnym bardzo zmiennym świecie, który rodzi wiele trudności w podejmowaniu autentycznych decyzji życiowych. Wychować młodego człowieka w oparciu o wysłuchanie, szacunek oraz dialog, aby w ten sposób pomóc mu uniknąć gwałtownego przejścia od dzieciństwa do często nieodpowiedzialnej dorosłości.
Wymienione cele chcą osiągać organizując rekolekcje weekendowe, dni skupienia (pomagające rozeznać powołanie) oraz spotkania indywidualne, jak również tworząc wydarzenia kulturalne, które skupiają się wokół młodego człowieka w świecie; prowadząc kursy formacyjne dla animatorów salezjańskich oraz warsztaty dla młodych 20+.

KIM SĄ ICH ODBIORCY?
Odbiorcami jest młodzież szkolna oraz licealna, studenci, animatorzy salezjańscy oraz wszystkie osoby młode chcące podjąć ryzyko bycia szczęśliwym.

KIM SĄ WOLONTARIUSZE i CO MÓWIĄ O SOBIE?
* KUBA, lat 20: Hejka jestem Kuba, skończyłem szkołę sportową, a moją pasją jest akrobatyka. Chcę korzystać z życia na 100 %, dlatego przyłączyłem się do Savio House, aby rozwijać się i pomagać w tym innym.
* PATRYK, lat 18: Elo, mam na Imię Patryk, lubię słuchać dobrej muzyki i interesuje się sztukami walki. Chcę zawalczyć o swoją przyszłość, dlatego jestem w Savio House, gdzie pragnę tworzyć tę wspólnotę.
* RAFAŁ, lat 19: Cześć, jestem Rafał lubię rozszerzoną matematykę i fizykę; moją pasją jest kolarstwo; ma być daleko, szybko i wymagająco. Teraz jestem tutaj i chcę dzielić się swoim doświadczeniem oraz pomysłami.
* NATALIA, lat 22: Cześć, jestem pielęgniarką prosto po studiach. Lubię oglądać filmy. Należę do tej wspólnoty, bo chcę przeżyć ten rok inaczej niż dotychczas.
* Ks. MARCIN, lat 31: Nazywam się Marcin i jestem salezjaninem od 12 lat, a księdzem od 5 lat. Lubię odkrywać nowe miejsca i poznawać nowych ludzi. Po studiach we Włoszech nie mogę przeżyć bez dobrego espresso. Jestem tutaj, bo chcę żyć z młodzieżą i dla młodzieży.
Kontakt: 663-030-623; www.saviohouse.com; mail: saviohousepoland@gmail.com

Więcej w tej kategorii: