„DZIELNICOWY INFORMUJE”

NOWY CYKL PUBLIKACJI: Nasz DZIELNICOWY informuje na temat zagrożeń. Dziś najbardziej częste zagrożenie i przestępstwo czyli:

“OSZUSTWO na POLICJANTA”

Przestępcy kontaktują się wówczas z potencjalną ofiarą i przedstawiają wymyśloną historię. Chwilę później oszuści ponownie dzwonią, a jeden z nich podaje się za „policjanta” ścigającego szajkę takich przestępców i prosi o przekazanie pieniędzy, aby sprawców zatrzymać na gorącym uczynku. Informuje również, że po „akcji” pieniądze wrócą do właściciela.
Informujemy, że żadne tego typu działania Policji nie są organizowane przez telefon. Jeśli już – to policjanci przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.
Przypominamy, iż w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:
· Poinformować o takiej sytuacji Policje,
· Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
· Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
· Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
· Potwierdzić informację u innych członków rodziny.
NALEŻY PAMIĘTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE, JAK I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA!
W kontakcie z takimi osobami powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, zachowania, pojazdów jakimi oszuści poruszają się.

W miarę możliwości o innych podobnych oszustach będzie publikacja mniej więcej raz na miesiąc.
POZDRAWIAM
sierż. szt. Sławomir Knapczyk
Rewir Dzielnicowych I
Komisariat Policji V
Kraków ul. Zamoyskiego 20
Tel: (12)61-52-048
Tel. res. 83-52-048
Kom: 602-539-189

Więcej w tej kategorii: